EMBERJOGI KONFERENCIA 2019.03.01. Bp.
Az Erdélyi Magyarok Egyesülete szervezésében Budapesten, a civilszervezetek lehetőségeit mérte fel, az őshonos kissebségek jogainak védelmében. Ez elmúlt években polgári és kissebségi jogfosztás és sérelem történik a határokon túli szórvány és tömbmagyarság rovására. Főleg Erdélyben és Ukrajnában gyakoriak lettek a civil szervezetek munkájának nehezítése, sőt polgárok zaklatása, ami nagymértékben akadályozza a magyarság megmaradását, szülőföldjükön.
A konferencia másik célja, hogy elősegítse a határokon túli és a Magyarországi civil szervezetek közötti kapcsolatot és a jogvédő civilek közötti együttműködést.
Az egész napos konferencia sokrétű témáiból emelnék ki néhányat:
-
Dr. Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, bemutatta a különféle autonómia típusokat és önrendelkezési lehetőségeket és a Civilek autonómiájáról is részletesen beszélt.
-
Dr. Zalatnay István lelkész, az Erdélyi Gyülekezettől saját sikeres tevékenységükön keresztül bemutatta az egyház egyre növekvő lehetőségeit, hogy segítse a kissebségben élő szórványmagyarság helyzetét.
-
Dr. Landman Gábor elnök Amszterdamból beszélt a nyelvi jogok érvényesítéséről a kereskedelemben és a közigazgatásban, az Eu különféle autonómiáiban.
-
Veres Dávid Csíkszeredai Önk.Képviselő az édes Anyanyelvünk Szövetségétől vázolta fel azt a küzdelmet, amit kifejtett azért, hogy a közigazgatásban és a bíróságokon, a polgárok használhassák a saját anyanyelvüket. „A mi anyanyelvünk a mentsvárunk” címmel bátorító szórólapokat terjesztenek, a népesség körében.
-
Szigeti Enikő a Civil Elkötelezettség Mozgalom-tól a fiatalok jog és érdekérvényesítésben segítenek.
-
Csóti György igazgató a Kisebbségi Jogvédő Intézettől, Budapesten kiterjesztették munkájukat az egész Kárpát-medencére.
-
Kosztándi Alíz Kolozsvárról kifejlesztettek egy információs weblapot a fiatalok jogsegély szolgálatára és az álláskeresésre is.
-
Kalmár Ferenc miniszteri biztos a Külgazdasági Külügyminisztériumtól Brassóban segítenek a nyelvi jogok védelmében, a kereskedelemben és közigazgatásban.
-
Dr. Tárnoki László a Rákóczi Szövetség alelnöke Európai Polgári Kezdeményezést vitték sikerre, az egymillió aláírásgyűjtésben, ahhoz hogy az Uniót kényszerítsék az őshonos nemzeti kissebségek jogainak védelmében.
-
Krakkó Rudolf Szatmárnémetiből, a Híd Egyesülettől beszámolt arról a sorozatos zaklatásokról, amit a román hatóságok, rendőrség és a titkosszolgálatok is mennyire akadályozzák a munkájukat. Így a nagy megfélelmités miatt Szatmárnémetiben már alig vannak civil szerveződések.
-
Pintye Tamás a GYEK-től, olyan javaslattal állt elő, hogy az informatika korában az információval lehetne kényszeríteni az igazság feltárását. Soknyelvű weblapokat kell építetni, fordítókkal és a szerkesztőkkel minden jogsértést fel kell tárni, és több nyelven ezeket leírva, források megjelölésével, terjeszteni az Egész Unióban. Így pár év alatt a polgárok megismernék mi a valóság az őshonos kisebbségek siralmas helyzetéről. Erre azért van szükség, mert a médiát a politika és a hatalmi rétegek elhallgattatják.
|