közzétesszük a jubileumi rendezvényünk alatt elhangzott emlékműsorunk köszöntőjét:
A GYŐRI ERDÉLYI KÖR XXX éves jubileuma
visszatekintés
„FÉL VILÁGOT IS BEJÁRHATOD MÁS EMBER FÖLDJÉN TESVÉRTELEN LESZEL, S ELFÚJ A SZÉL MINT ŐSZI LOMBOT HA NEMZETEDRŐL MEGFELEDKEZNÉL” W. A.
Szeretettel köszöntöm az egyesületünk tagjait, a város képviselőit, az Országos Szövetség elnökeit, tagjait, közeli és távoli meghívottjainkat. Ezen a jelentős jubileumi napon, megértünk szinte egy fél emberöltőnyi időt. Emlékezzünk erre a három évtizednyi időre.
A háttérben Erdélyország, azaz számomra „Tündérország” képei forognak, sokak számára ismerős képek, vagy szinte ismereten tájak tűnnek majd fel. Életemből kb.40 év alatt bejártam az egész Kárpát-koszorú jelentősebb vonulatait, szépségeit, s amióta Magyarországon élek, terjesztem Tündérországunk varázsát.
Amíg futnak a képek, addig jöjjön a rövid emlékezés, azaz visszatekintés:
Európa közepén pont az 1989-es éveket megelőzően, a Kárpát-medencének elrabolt területein tombolt a legádászabb diktatúra. Az Erdélyben élő magyar kissebség halmozottan hátrányos helyzetben szenvedett. Nehéz és körülményes volt a kiszabadulás. A Magyarországi demokratikus változások tették lehetővé, hogy az elveszített területekről átvergődő Erdélyi Magyarok itt menedéket kaphattak. Győrben és környékén egyre több letelepülő kereste új hazáját, új életet kezdve. A Győri Hazafias Népfront utódja a TESZ adott helyet, hogy a hontalan erdélyiek eleinte csoportba, majd egy társadalmi szervezetbe tömörüljenek. Ekkor a TESZ székházban 1989-ben hivatalosan is megalakult a GYEK. Ezek voltak a legnehezebb évek, mindnyájunk számára az újrakezdés évei. Információkra volt szükség, munkalehetőség, lakhatási problémák, barátok, ismerősök megkeresése. Az első elnökünk Horváth László távközlési mérnök lett. Meg kell említenem és köszönetet mondok az alapítóknak: Dr. Kőrös Erzsébet tanárnőnek, aki nagy odaadással segített az alakuló egyesületi tagoknak. Veres György első titkár, Rácz György, Székely László mérnök, majd Dr. Búzás Gábor. Budai László pénztárosunk, gazdasági mérnök, ők is mind alapító tagok és későbbi tisztségviselők is egyben. A nagyérdemű Dr. Nagy Sándor Zoltán sokoldalú tudású tapasztalt vezetőnk volt, aki ma a korelnökünk is egyben a maga 93 évével. További alapítók voltak még Kovács György, Turos László, Kecskés Imre mérnök és támogatóink. Végül is a Kör 1989 szept.11. lett bejegyezve, ezért, innen számítottuk a fennállásunk 3 évtizedét. Fontos tényező volt számunkra, hogy a TESZ székház otthont adott a körnek és Töreki Imréné elnök asszony sokat segített nekünk.
1990 években az Mo.-on sok helyen megalakultak az erdélyi, vagy székely körök, 1991 elején, Dr. Búzás Gábor kezdeményezte az országos szövetség megalakítását, amely hivatalosan is be lett jegyezve, a Győri Bíróságon. Még ebben az évben kialakították az alapszabályt, majd ősszel az első elnök megfogalmazta az Útkeresés című tervezetét. Ez alapján 1991 Nov.18. –n tárgyalta meg a frissen alakuló EKOSZ, a célkitűzéseit, melynek terjedelme 30 oldalnyi. Ezekkel az irányvonalakkal indult el az EKOSZ, amely ma már a 28 éves pályafutását éli meg. A GYEK is jócskán részt vett a szervezésben, és amikor létrejött, 1993 okt. 16.-n az erdélyi fogorvosok és gyógyszerészek első találkozója, a Győri Nemzeti Színházban, sokat segítettünk.
Kis kitérő után visszatérve a GYEK- tisztségviselőire, akik már nincsenek közöttünk, folytatnám a méltatásukat:
Barabás Ibolya, brassói származású, 2 éve hunyt el, a gyerekek karácsonyi műsorát szervezte és egy rövid ideig titkár is volt.
Balogh Attila, aki nemrég távozott el az örök mezőkre, ő volt a művészi szervezőnk, sok szép fotót készített a rendezvényekről, kiállításokat rendezett, foglalkozott a gyerekek rajz és festő versenyivel.
Jelentős személyiség volt, Illés Ferenc nagyváradi újságíró, aki a Kisalföldnél dolgozott, sokat tett a kör tevékenységeinek a tudósításáról és jó hírének megőrzéséért. Továbbá:
Sarkadi Ildikó, aki az események híreinek terjesztésével és szerkesztésekkel foglakozott, s most is segít nekünk a felkonfelásban.
Fontos volt számunkra Kardos Márta, aki sok éven át tartotta a kulturális és művelődési estjeinket, Szilágyi Albert, aki az irodalmi estjeinket is vezette. Megemlítem még Gaál Tóth Ferenc építőmérnököt is, aki fatörzs faragványaival öregbítette az erdélyiek tekintélyét. Kezdeti években aktív tagjaink voltak még Filep Ildikó, Gantner Erzsébet, Búzás Gábor János, Kőlő László és Mária is. Hajdú Károly és Olga már rég óta segítenek folyamatosan a könyvelésben, köszönet nékik is.
Papp Zsuzsanna 95-os évek után elnökhelyettesként szervezte a kör életét.
Árvai Edit, Szúcs Albert és Bódi András is a kezdetektől segítették a körünk munkáját, köszönet illeti őket is. Fábián Irénke, az önzetlen segítségért.
Kádár Csaba villamosmérnököt, szeretném még kiemelni, aki a leghosszabb ideig volt elnökünk, képviselte a kört, rendezte a hivatalos iratainkat, pályázatokat és évente szervezték a Farsangi bálokat Zsuzsival és Ágival.
Nem szeretnék megfeledkezni, hogy kifejezzem elismerésemet, a kezdetek-kori városvezetésnek, hogy pozitívan álltak hozzá az erdélyiek kezdeményezéséhez és néha segítették rendezvényeinket. Itt főleg a néhai Kolozsvári Ernő pg.m. re és Kovács Lajos, jegyzőre gondolok, aki tiszteletbeli tagunk is volt.
Kiemelkedően nagy érdeme volt számunkra Dr. Schmidt Péter független képviselő úrnak, akivel a GYEK egy időben még közreműködött is az egészségügyi rendezvényeken. A mai esti műsor utáni állófogadást is neki köszönhetjük.
Az évek folyamán a város képviselőivel, vezetőivel gyakran találkoztunk, hagyományőrzően az összes állami, nemzeti ünnepségeinken.
A GYEK-nek több más civil egyesülettel is kapcsolata volt, mint pl. a Győri környezetvédőkkel, a MVSZ Kisalföldi Társaságával voltak közös eseményeink, tagjai voltunk a MVSZ-nek is, az Országos dohányellenes szövetségnek, közreműködtünk a Beszélő Kövek Alapaítvánnyal, a Kertbarátok társaságával és a nagycsaládosokkal is.
S most elérkeztem két csodálatos hölgyhöz, akik fáradhatatlanul szervezték, az jubileumunkat, hogy eljuthassunk a mai eseménysorozathoz. Ők a mi büszkeségeink, Szőcs Zsuzsanna elnökhelyettes és Turóczi Ágnes titkár. (tapskérés)
Köszönöm az EKOSZ elnökének Szekeres Sándornak a pályázatokban való segítségét, és a kitűnő kapcsolatát a tagszervezetekkel.
Jövőképünk is van: A 30 éves évforduló után is értéket szeretnénk teremteni, úgy mondván „nyomot” hagyni magunk után:
Ilyen lesz majd jövőre egy jellegzetesen erdélyi stílusú emlékhely és ennek kialakítása, egy parkosított zöld területen, ahol nevezetesebb alkalmakkor találkozhatunk, megbeszélést tarthatunk, vagy emlékezhetünk.
Folytatjuk a kirándulásainkat, mivel a mozgás a természetben egészséget jelent, találkozókat hozunk létre, értékes nagy tudású embereket hívunk meg, ápoljuk a hagyományainkat. Tagjainkkal a weblapunkon és a Face-oldalunkon keresztül is tarthatjuk a kapcsolatot, s erősítjük az erdélyi szellemiséget!
Köszönetet mondok minden magán és hivatalos támogatónknak, akik anyagilag is támogatták a rendezvényünket.
Ha netán elfeledtem volna valakit, elnézést kérek, mindenkit nem lehet megemlíteni ilyen rövid idő alatt, de ha majd megírjuk a GYEK történetét, abban bizonyára benne lesznek az összes tevékeny tagok és eseményeink.
A kör tevékenységeire nem térek ki, ugyanis az több tucat oldalnyi lenne, de a fontosabbakat megtalálják a kiadványunkban és a földszinti kiállításunkban.
Csak szerényen mondom, ha kicsiben is, de mi itt letelepedett erdélyiek történelmet formáltunk.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
A rendezvény megvalósulását támogatta:
Nemzeti Együttműködési Alap Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.
Nemzeti Kultúrális Alap Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata
|