Csaba Királyfi szobor – Székely Himnusz
Köszönetemet fejezem ki a GyEK nevében, hogy a városvezetés létrohozta Csaba királyfi szobrával ezt a fontos emlékhelyet. Csodálattal értékeljük Lebó Ferenc kifejező alkotását, Csaba királyfit, aki megtestesíti a Szh.-t, az összes jellemzőkkel együtt. Ma Mo.-on talán ez a legsikersebb ilyen témájú alkotás, köszönjük!
A polgármester Úr értékes beszéde után néhány szóban kiegészíteném a témát saját, kiemelten a Győri Erdélyi Kör történetét érintő vonatkozásokkal.
Tudjuk, hogy az eredeti Székely Himnusz szövege összesen nyolc sor. Írója Csanády György, zenéjét Mihalik Kálmán szerezte 1921-ben. Szöveg és zene együtt katartikus érzelmeket vált ki a hallgatóban.
A rendszerváltás megelőzően, már 1989-ben tömegrendezvényeken és magán-összejöveteleken egyre gyakrabban lehetett hallani a Székely himnuszt. Emlékezetes marad pl. 1989. március 15-e, a Tv-székház, majd a parlament előtti tömegrendezvény szívszorító eseménye, annak máig idősebbekben élő emléke.
Egy másik kiemelkedő esemény:
„A Budapesti Fesztiválzenekar 1989-ben karácsony előestélyén tartotta decemberi hangversenyét. Az estély legkiemelkedőbb előadása Bartók Concertoja volt. A Budapesti Fesztiválzenekar létrejötte óta ehhez hasonló előadást még nem hallott a publikum, Az emlékezetes produkciót méltó módon fejezte be Fischer Iván a Székely himnusz megszólaltatásával, amelyet minden jelenlevő állva hallgatott végig, majd könnybe lábadt szemekkel némán távozott.
A Sz. H. történetéről a legtöbbet Spaller Árpád Bp-en éló marosvásárhelyi író könyvéből lehet megtudni. Külön elérhető a /sorsunk.net/ hírőortálunkon is. A győrierdélyiek hnlapján is sok infót találnak az érdeklődők.
A Székely himnusz kultusza a legélénkebb és legtiszteletreméltóbban ma Szegeden él, a szegedi Mihalik Kálmán Alapítvány őrzi ezt.
A himnusz terjedéséért és kultuszáért sokat tettek a Mo-n működő erdélyi körök, és szövetségük, az EKOSz. Az Országos szövetségünk itt Győrben alakult meg 1991-ben. Emlékszem, még a kezdeti években, 89-90-ben még kissé félénken énekeltük, nem tudtuk, hogy az anyaországiak hogyan fogadják. aztán, pár év után már országszerte, egyre jobban elterjedt. Mi pedig, Győri Erdélyiek 1989 óta őrizzük a SzH kultuszát, immár 33 éve.
Nemzettörténetünk kiemelkedő részét képezi, annyi hányattatás, küzdelem,a leszakított-elszakított – akár tömbben, akár szórványban élő - magyarság integrálása, nemzeti kormányunk több évtizednyi erőfeszítéseinek köszönhetően. Ma már a világ minden sarkában felhangzik a magyar himnusz után a székely himnusz is.
A magam részéről, a magam lelkében így egyesűl a két himnusz:
// Isten Áld meg a Magyart // Ne hagyd elveszni Erdélyt Istenünk ! //
Pintye Tamás a GYEK elnöke
|